افتتاح نخستین جایگاه شارژ خودرو و موتورسیکلت برقی در ایران

نخستین جایگاه شارژ خودرو و موتورسیکلت برقی در ایران توسط جمعی از مهندسان گروه مپنا چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۹۸ در برج میلاد تهران در زمینی به مساحت بیشتر از هفتصد متر مربع افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار REE GROUP نخستین جایگاه شارژ خودرو و موتورسیکلت برقی در ایران .توسط جمعی از مهندسان گروه مپنا چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۹۸ در برج میلاد تهران در زمینی به مساحت بیشتر از هفتصد متر مربع افتتاح شد.

این جایگاه دارای دو خط تامین توان برای خودرو و موتورسیکلت است. در خط یک شارژ سریع با توان ۴۳ کیلووات برای تمام خودروهای برقی-هیبریدی و توان ۵۰ کیلووات برای خودروهای شرق آسیا و شارژ کُند خودروی برقی با توان ۴.۷ کیلووات است. در خط دو نیز دو شارژر با توان ۵.۵ کیلووات برای موتورسیکلت برقی قرار دارد. شارژرها بر اساس استانداردهای بین المللی بومی سازی و ساخت داخل شده و کنترل و مانیتورینگ بر اساس پروتکل OCCP انجام میشود.

حمل و نقل امروزی ۲۰ درصد از انرژی جهانی و ۳۰ درصد از انتشار آلاینده کربن دی اکسید را به خود اختصاص میدهد. از این رو انسان هارا به فکر حمل و نقل پاک انداخته است. در دیدگاه کلان انرژی، استفاده از خودرو تمام الکتریکی و هیبریدی می‌تواند 2 تا 3 برابر نسبت به خودروی احتراق داخلی در مصرف انرژی صرفه‌جویی نماید.

در خودرو‌های برقی از انرژی الکتریکی که در باتری ذخیره شده‌ است، به عنوان یک سوخت پاک بهره گرفته می‌شود. منبع تولید انرژی الکتریکی می‌تواند از منابع تجدیدپذیر (و یا با استفاده از نیروگاه‌های متداول با بهره‌گیری از سوخت به نسبت پاک گاز) تامین شود. لذا نه تنها میزان انتشار آلاینده‌ها کاهش می‌یابد، بلکه محل انتشار آن‌ها نیز از درون شهرها به بیرون منتقل شده و سبب کاهش آثار شدید زیست محیطی و رفع چالش‌ اساسی کلان شهرها در بحث آلودگی هوا می‌شود.

خودروهای الکتریکی به دلیل جایگزینی موتورهای احتراق داخلی با موتورهای الکتریکی سبب کاهش حجم و وزن موتور، افزایش شتاب، بهبود راندمان تبدیل انرژی، کاهش مصرف انرژی، کاهش هزینه تعمیرات و نگهداری و کاهش آلودگی صوتی میشوند. در هنگام ترمز گرفتن با خودروهای الکتریکی موتور آنها به عنوان مولد عمل کرده و در سیکل رانندگی شهری در کاهش مصرف انرژی و کاهش انتشار آلاینده‌ها تاثیر بسزایی خواهند داشت.

قبلی «
بعدی »
ملیکا طالعی

دانشجوی رشته مهندسی انرژی (دانشگاه علوم و تحقیقات) فعال حوزه انرژی و محیط زیست

2 دیدگاه ها

  1. مطلب جالبی بود و البته امیدوار کننده ست که در کشور ما هم این کار شروع شده,

    • محمدرضا کلانتری

      با سلام و تشکر از شما بابت اشتراک گذاری دیدگاهتان .کشور ما یکی از جذابترین نقاط دنیا برای سرمایه گذاری در حوزه های تجدیدپذیره و در اینده ای نزدیک شاهد پیشرفت های بیشتری در این حوزه خواهیم بود.شرکت مپنا یکی از قطب های مهندسی کشوره و شنیده ها حاکی از این است که در اینده ی نزدیک شاعد ماشین های الکتریکی تولید این شرکت خواهیم بود .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *