انرژی امواج و فراساحلی

چکیده

در دریا و اقیانوس ها بر اثر وزش باد ،بر روی سطح آب ها،موج تولید میشود.

انرژی امواج منبع تجدیدپذیری از انرژی است و معمولا نسبت به انرژی باد بیشتر قابل تولید است. انرژی امواج عمدتا ناشی از تاثیرات باد روی سطح آب است و باد، خود حالت خاصی از انرژی خورشیدی است که به عنوان منبع پاک و تجدیدپذیر می توان نقش مهمی در تامین نیازهای روزافزون انرژی جهان ایفا نماید.

از آنجایی که آب حدود 800 برابر چگال تر از هواست تراکم پذیر تر از هواست ؛تراکم انرژی امواج بیشتر از انرژی باد و انرژی خورشیدی است و مقدار انرژی موجود برای برداشت را افزایش می دهد ،امواج قابل پیشبینی هستند و از این رو پیشبینی آن برای عرضه و تقاضا،آسان تر است.

مقدمه

امروزه با پیشرفت علم و صنعت جهانی نیاز های جامعه بشریت نیز بیش از پیش افزایش پیدا کرده است ،ازین رو برای رفع این نیاز ها مزم هستیم که از سوخت های متنوع استفاده کنیم ،سوخت هایی با بازه ی بالا ،هزینه ی کمتر و آلودگی کمتر.

پس از انقلاب صنعتی استفاده از سوخت های فسیلی رواج پیدا کرد،اما به مرور زمان ذخایر سوخت های فسیلی رو به کاهش رفت در نتیجه هزینه ها افزایش پیدا کرد همچنین سوخت های فسیلی موجب افزایش دمای کره زمین و دارای ضایعات زیادی بودند و آلودگی گرمایی و آلودگی محیط زیست را در پی داشتند .

دانشمندان و طبیعیون معتقد بودند استفاده از منابع انرژی الهام گرفته از طبیعت میتوانند جایگزین مناسبی برای سوخت های فسیلی هستند، به چند دلیل:

1-ارزان تر بودن 2-در دسترس تر بودن 3-پاک تر 4-قابلیت تجدید پذیری بالا ؛که این گزینه آخر یکی از مهم ترین مزیت های استفاده از این نوع انرژی ها بود .

منبع این انرژی های پاک ,خورشید است و در پی آن انرژی های باد ,زمین گرمایی,امواج دریاها,بایومس و… را میتوان نام برد.

امروزه در قرن 21 هموراه روش ها و متد های استفاده از این نوع انرژی همواره در حال پیشرفت و جایگزینی بیشتر به جای سوخت های فسیلی هستند.

به امید جهانی پاک تر و پیشرفته تر در حوزه ی انرژی.

1.دیدگاه تاریخی

بحران نفت به خصوص پس از جنگ اعراب و اسراییل در ١٩٧٣ و بحران انرژی در اواخر قرن بیستم باعث افزایش قیمت نفت شد. بر این اساس استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در اولویت قرار گرفت و کشورهایی که مرز آبی گسترده دارند به این فکر افتادند که …

«برای مطالعه ادامه این مقاله،آن را از فایل پیوست زیر دانلود کرده و سپس مطالعه فرمایید. با تشکر»

“نظرات خود را با ما در میان بگذارید”

قبلی «
بعدی »
سوگل ملاقنبر

کارشناس HSE دانشجوی رشته ی مهندسی انرژی (دانشگاه علوم و تحقیقات تهران) فعال در حوزه عکاسی و مستند سازی
  • linkedIn
  • instagram

۱ دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *