توقف تولید خودرو های احتراق داخلی شرکت دایملر

دايملر به تازگي اعلام كرد توسعه ي آينده ي پيشرانه هاي بنزيني را متوقف كرده است و از اين پس تنها روي خودروهاي برقي متمركز خواهد شد .
دایملر و مرسدس بنز قصد دارند با هدف انطباق با قوانین زیست‌محیطی اتحادیه‌ی اروپا، توسعه‌ی پیشرانه‌های احتراق‌داخلی را متوقف کنند و روی خودروهای برقی متمرکز شوند .
پس از دو شرکت ولوو و شرکت ولکس واگن، شرکت دایملر نیز تصمیم بر این دارد که قسمت تحقیق و توسعه موتور های احتراق داخلی را به صورت کامل تعطیل خواهد کرد.
موتور های جدید دایملر از اخرین سری موتور های احتراق داخلی خواهند بود و از این به بعد تمام تحقیق و توسعه شرکت دایملر بر روی ماشین های کاملا برقی تمرکز خواهند داشت .
هم‌اکنون جدیدترین نسل پیشرانه‌های احتراق‌داخلی را در مدل‌های مختلف مانند ۶ سیلندر خطی جدید برای مرسدس بنز کلاس E و S و خودروهای شاسی‌بلند به بازار عرضه می‌کند. گفته می‌شود این نسل همچنین می‌تواند آخرین سری از مدل‌های پیشرانه احتراق‌داخلی باشد .
این اخبار به‌نقل از مارکوس شفر، مدیر واحد توسعه‌ی دایملر، به‌دست آمده است. به‌گفته‌ی شفر، دایملر هیچ برنامه‌ای برای توسعه موتورهای بنزینی در آینده ندارد. همچنین، او خاطرنشان کرد این چشم‌انداز می‌تواند تغییر کند؛ با‌این‌حال، اکنون تمرکز دایملر روی موتورهای برقی است و پیشرانه‌های بنزینی و دیزلی در اولویت بعدی قرار دارند. دایملر به‌همراه مرسدس بنز تلاش زیادی برای ساخت خودرو الکتریکی کرده‌اند. دایملر با وجود داشتن طیف وسیعی از خودروهای تجاری، خودروهای برقی زیادی شامل وانت و کامیون‌های سبک‌و‌سنگین و اتوبوس‌ به مشتریان ارائه می‌دهد .


به‌گفته‌ی اُلا كالنیوس، مدیرعامل دایملر، دستیابی به اهداف اتحادیه‌ی اروپا برای کاهش انتشار دی‌اکسیدکربن تا سال ۲۰۲۱، حداقل در شرایط کنونی مسئله‌ای مهم به‌شمار می‌رود. هم‌اکنون دایملر به‌طور کامل روی برقی‌سازی خودروهای خود تمرکز کرده است و قصد دارد روی فناوری باتری و سیستم انتقال قدرت کار کند .
سال گذشته اتحادیه‌ی اروپا درباره‌ی اهداف کلان برای کاهش انتشار دی‌اکسیدکربن تا سال ۲۰۲۰ تصمیم‌گیری کرد و تمام خودروسازان ملزم شدند متوسط میزان انتشار گاز دی‌اکسیدکربن را برای هر خودرو به ۹۵ گرم‌بر‌کیلومتر برسانند. تحلیلگران پیش‌بینی کرده‌اند برخی خودروسازان درزمینه‌ی انطباق با قوانین تولید گازهای گلخانه‌ای، با مشکلات عمده‌ای روبه‌رو هستند .
را طراحی و تولید کند ، همه اینها بر  EQمرسدس بنز در نظر دارد تا سال 2022 ده مدل  
اساس یک پلتفرم واحد که بطور خاص برای رانندگان برقی طراحی شده است ، طراحی شده است و به دلیل تعدیل ، می توان برای هر نوع وسیله نقلیه پیکربندی کرد. سه مدل از مارک هوشمند برخوردار خواهند بود.
دیتر زتچه ، رئیس دایملر گفت كه این مارك جدید شامل همه تلاش های برقی سازی مرسدس بنزخواهد بود ، با این هدف بسته به ادامه توسعه بین 15 تا 25% از فروش جهانی برای این شرکت تا سال 2025 نمایندگی خواهد كرد .
زیرساختها و ترجیحات مشتری یورگن شنک ، مدیر دایملر که نظارت بر توسعه برنامه وسایل نقلیه الکتریکی خواهد داشت ، اظهار داشت که این شرکت انتظار دارد پیشرفت تراکم انرژی در فن آوری باتری تقریباً 14% در سال، تا سال 2025 باشد ، معادل بهبودهایی که بین سال های 2010 تا 2016 مشاهده شده است

اما علت این برنامه سفت و سنگین شرکت دایملر برای چیست؟

دادستان‌های آلمان روز سه‌شنبه اعلام کردند كه گروه دایملر به دلیل نقض مقررات آلایندگی دیزل، مبلغ ۸۷۰ میلیون یورو (حدود ۹۵۷ میلیون دلار) جریمه خواهد پرداخت. خودروساز آلمانی و مالک مرسدس بنز اظهار داشت که در برابر این مجازات درخواست تجدیدنظر نمی‌کند .


دادستان‌ها و بازرسان در سراسر جهان از زمان رسوایی دیزل‌گیت فولکس‌واگن در سال ۲۰۱۵، در حال تحقیق درباره‌ی خودروسازان بوده‌اند؛ تلاش‌های آن‌ها منجر به افشای مواردی از نقض قوانین توسط تعدادی از خودروسازان بزرگ شد.
در همین راستا، روز سه‌شنبه دادستان‌های آلمان، مدیران ارشد شرکت خودروسازی فولکس‌واگن را به دلیل تأخیر در اعلام تقلب و پیامدهای آن به سرمایه‌گذاران متهم کردند. در ایالات متحده نیز وزارت دادگستری یکی از مدیران ارشد فیات کرایسلر را به نقض قوانین در زمینه‌ی آلایندگی خودروهای دیزل متهم کرد .
دادستان‌های اشتوتگارت اعلام کردند كه این جریمه برای دایملر، تأثیری در ادامه‌ی روند رسیدگی به اتهام دستكاری برخی افراد در نرم‌افزار مورد استفاده در برخی از خودروهای دیزلی این شرکت ندارد. دفتر دادستانی اعلام کرد که دایملر از سال ۲۰۰۸ به بعد وظایف نظارتی خود را نقض کرده است؛ در نتیجه برخی از وسایل نقلیه دیزلی با وجود میزان انتشار آلایندگی بالاتر از حد استاندارد، تولید شدند .


فوریه سال ۲۰۱۶، آژانس حفاظت محیط‌زیست ایالات متحده از مرسدس بنز درخواست کرد تا میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای در برخی از خودروهای دیزلی خود را توضیح دهد. ژوئن سال جاری، دایملر چشم‌انداز درآمد سال ۲۰۱۹ خود را پس از اعلام بازرسی قانونی مربوط به خودروهای دیزلی و نقض قوانین آلایندگی حدود صدها میلیون یورو کاهش داد .

منابع

زومیت

مرسدس بنز

قبلی «
Seyed Ali Alenabi

دانشجوی کارشناسی مهندسی انرژی دانشگاه علوم تحقیقات Student of energy engineering sciense and research university
  • instagram
  • telegram

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *