رویای سبز سعودی

بزرگترین نیروگاه انرژی بادی جهان باارزش 500میلیون دلار

اولین نیروگاه‌بادی بزرگ در عربستان؛این پروژه ۵۰۰میلیون دلاری اولین وبزرگترین نیروگاه‌بادی عربستان خواهد بود.برنده این مناقصه کنسرسیومی که از Masdarدبی وEDFفرانسه باقیمت ۲۱.۳دلار برمگاوات ساعت می باشد طبق گفته مسئولین این نیروگاه سال ۲۰۲۲به شبکه متصل خواهد شدوقراردادPPA به مدت ۲۰ سال  ادامه دارد.

دفتر انرژی های تجدیدپذیر عربستان REPDO فایل پرزنتیشن زیر را آماده کرده است که اهداف کلی انرژی تجدیدپذیر در عربستان را تشریح می کند؛که بخشی از آن بصورت زیراست. عربستان قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ میلادی به میزان ۵۸.۷ گیگاوات برق از انرژی تجدیدپذیر تولید کند.  

از این میان ۴۰ گیگاوات فقط از نیروگاه فتوولتاییک خواهد بود. هم اکنون این دفتر سایت هایی را نهایی کرده است که با ظرفیت تجمعی ۱۳.۵ گیگاوات، امکان احداث پروژه های تجدیدپذیر را دارند. شایان ذکر است که ۱۳.۵ گیگاوات تجدیدپذیر بدون هیچ تغییری در ساختار شبکه برق عربستان، می توانند به شبکه متصل شوند. تا پایان سال ۲۰۱۹ مقرر شده است برای ۱۲ پروژه شرکت های بین المللی دعوت به شرکت در مناقصه EPC کامل شوند.

ظرفیت تجمعی این ۱۲ پروژه ۳.۱ گیگاوات شامل ۲،۲۲۵ مگاوات فتوولتاییک و ۸۵۰ مگاوات بادی می باشد.مناقصه پروژه نیروگاه فتوولتاییک Sakaka با ظرفیت ۳۰۰ مگاوات مورخ دوم اُکتبر ۲۰۱۷ با قیمت ۲.۳۲ سنت بر کیلووات ساعت نهایی شد. این قیمت در آن زمان تمام رکورد های قبلی جهانی را شکست. (قبلا اینجانب ظرفیت این پروژه را ۴۰۰ مگاوات اعلام کرده بودم، که به نظر همان ۳۰۰ مگاوات درست باشد). این پروژه هم اکنون درحال ساخت است .

مناقصه پروژه نیروگاه‌بادی Dumat Al Jandal با ظرفیت ۴۰۰ مگاوات مورخ ۲۳ جولای ۲۰۱۸ با قیمت ۲.۱۳ سنت بر کیلووات ساعت نهایی شد. این قیمت در آن زمان تمام رکورد های قبلی خاورمیانه و شمال آفریقا برای نیروگاه های ساحلی را شکست. این پروژه هم اکنون در حال ساخت است.

منبع: وب سایت REPDO

قبلی «
بعدی »
سیدعلی موسوی

دانشجوی رشته ی مهندسی انرژی (دانشگاه علوم و تحقیقات تهران)فعال درحوزه انرژی
  • instagram

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *