زباله و انرژی

بایومس چیست؟

مقدمه

زیست توده یا بایومس (Biomass) یک منبع تجدید پذیر انرژی است که از مواد زیستی به دست می آید. مواد زیستی شامل موجودات زنده یا بقایای آن‌ها است. نمونه این مواد، چوب، زباله و الکل هستند. زیست توده معمولاً شامل بقایای گیاهی است که برای تولید الکتریسیته یا گرما به کار می رود. برای مثال بقایای درختان جنگلی، مواد هرس شده از گیاهان و خرده‌های چوب می­توانند به عنوان زیست توده به کار گرفته شوند. زیست توده به مواد گیاهی یا حیوانی که برای تولید الیاف و مواد شیمیایی به کار می­روند نیز اطلاق می­گردد. زیست توده شامل زباله‌های زیستی قابل سوزاندن هم می‌شود، اما شامل مواد زیستی مانند سوخت فسیلی که طی فرایندهای زمین شناسی تغییر شکل یافته‌اند، مانند ذغال سنگ یا نفت نمی‌شود. اگرچه سوخت‌های فسیلی ریشه در زیست توده‌های موجود در زمان بسیار قدیم دارند، به دلیل اینکه کربن موجود در آن‌ها از چرخه زیستی طبیعت خارج شده است و سوزاندن آن‌ها تعادل دی اکسید کربن موجود در جو را به هم می‌زند، عنوان زیست توده به آن‌ها اطلاق نمی‌گردد.

در این مقاله به مرور و تعریف منابع زیست توده می پردازیم و مثال هایی از کاربرد سوخت زیستی را بررسی می کنیم.

سوخت زیستی چیست؟ 

زیست توده سوختی جایگزین برای نفت
زیست توده

محدود بودن سوخت های فسیلی، گران بودن و ضررهای ناشی از استفاده آن، باعث شده که انسان به استفاده از انرژی های تجدیدپذیر روی بیاورد. یکی از انواع انرژی های تجدیدپذیر، سوخت زیستی است.

سوخت های زیستی از موجودات زنده یا از سوخت و ساز محصولات فرعی (مواد زائد آلی یا مواد غذایی) تولید میشود.

این سوخت از فرآیند فتوسنتز مشتق شده و در نتیجه اغلب به عنوان یک منبع انرژی خورشیدی در نظر گرفته میشود. این سوخت توسط یک تبدیل زیست توده ساخته شده است (زیست توده اشاره به موجودات زنده مانند گیاهان دارد). این زیست توده میتواند به انرژی مناسب به ۳ روش مختلف تبدیل شود: تبدیل حرارتی،تبدیل شیمیایی و تبدیل بیوشیمیایی. فرایند تبدیل زیست توده منجر به تولید سوخت در سه حالت جامد و مایع و گاز میشود.

زیست توده جدید را میتوان برای سوخت های زیستی استفاده کرد. محبوبیت سوخت های زیستی به دلیل افزایش قیمت نفت و نیاز به امنیت انرژی افزایش یافته است. جوانب مثبت و منفی زیادی در مورد استفاده از سوخت های زیستی به عنوان یک منبع انرژی وجود دارد.

سوخت زیستی را میتوان به عنوان سوخت برای وسایل نقلیه در حالت خاص استفاده کرد. اما معمولا به عنوان یک مکمل گازوئیل برای کاهش سطح ذرات مونوکسید کربن و هیدروکربن ها از وسایل نقلیه دیزلی استفاده میشود.

کاربردهای انرژی زیست توده

امروزه سوختهای زیستی بدست آمده از پسماند جنگلها، پسماند محصولات کشاورزی و زباله های زیستی قابل سوزاندن در جهان میتوان سالانه به اندازه ۷۰ میلیارد تن نفت خام انرژی در دسترس بشر قرار داد که این میزان انرژی نیز ۱۰ برابر مصرف سالانه انرژی در جهان است. همچنین با بهره گیری بیشتر از سوخت های زیستی در تولید گرما میتوان باعث صرفه جویی اقتصادی چشمگیری شد.

انرژی زیست توده سهم بزرگی در میان دیگر انواع منابع انرژی های تجدیدپذیر دارد به طوریکه پس از سوخت های فسیلی از جمله زغال سنگ، نفت و گاز طبیعی، چهارمین منبع بزرگ انرژی در دنیا است. انرژی زیست توده حدود ۱۴ درصد از انرژی اولیه جهان را تامین میکند و در حال حاضر بیش از 5.11 درصد از انرژی اولیه جهان توسط منابع زیست توده تامین میشود. ایالات متحده آمریکا ۳ الی ۴ درصد از انرژی اولیه مورد نیاز خود را از منابع زیست توده تامین میکند.

در سال ۲۰۰۵ حدود ۴۴۰۰۰ مگاوات نیروگاه تولید برق با انواع فناوری ها و ۲۲۵۰۰۰ مگاوات نیروگاه مدرن تولید حرارت با منبع زیست توده احداث شده است که حدود ۱۰۰۰۰ مگاوات آن فقط در ایالات متحده بوده است. لازم به ذکر است که حدود ۵۸ درصد از بازار تولید انرژی از منابع تجدید پذیر، در آمریکا میباشد. همچنین بیش از ۵۰ میلیارد لیتر سوخت تجدیدپذیر از منابع زیست توده در جهان تولید و مصرف می گردد.

انرژی زیست توده دارای کاربردهای گوناگونی در زندگی امروزه می باشد به همین دلیل برای منابع مختلف زیست توده نیز فناوری های زیادی توسعه یافته است. در کشورهای مختلف منابع زیست توده توسط فناوری های مختلف تولید انرژی بصورت انرژی های مختلف شامل برق و حرارت و سوخت تبدیل میشوند.

انواع کاربردهای انرژی زیست توده در نمودار زیر نشان داده شده است.

انواع زیست توده و موارد استفاده از ان
انواع زیست توده و موارد استفاده از ان

چرخه زیست توده در طبیعت

بخشی از تشعشع خورشید که به اتمسفر زمین میرسد به واسطه فرآیند فتوسنتز در گیاهان جذب و ذخیره میشود. ماکزیمم راندمان تبدیل انرژی خورشیدی در این فرایند بین ۵ تا ۶ درصد است. گیاهان به عنوان منابع ذخیره کربن هستند و دی اکسید کربن را از هوا جذب کرده و به صورت کربن ذخیره می کنند.  وقتی گیاهی توسط جانوری خورده میشود بخشی از کربن موجود در گیاه خورده شده به انرژی تبدیل میشود و بخشی دیگر در بافت های زنده ذخیره میگردد. بخش سوم نیز با فضولات حیوانی دفع میگردد. در صورتی که چوب یا گیاهان سوزانده شوند، علاوه بر انرژی، بخش اعظمی از کربن ذخیره شده به صورت دی اکسید کربن آزاد میشود وبخشی نیز در خاکستر باقی میماند.  

چرخه زیست توده در طبیعت
چرخه زیست توده در طبیعت

ساختار شیمیایی بایومس

زیست توده بر پایه کربن است و از مخلوط مولکول های آلی شامل هیدروژن، معمولا اکسیژن و اغلب نیتروژن و مقدار کمی از دیگر اتم ها مانند فلزات قلیایی، قلیایی خاکی و فلزات سنگین است. منابع زیست توده شامل ترکیبات آلی با زنجیره بلند میباشند که در فرایند هضم به مولکول های ساده تر تبدیل میشوند. حاصل این فرایند، گازی قابل اشتعال به نام بیوگاز یا گاز مرداب است.این گاز شامل دو جزء عمده متان و دی اکسید کربن به همراه مقدار جزئی از گازهای دیگر میباشد. این مخلوط گازی با ارزش حرارتی ۲/۲ الی 1/5 مگاژول بر متر مکعب است.

منابع زیست توده و تقسیم بندی آن ها

۱) پسماندهای جامد شهری 

2) ازائدات کشاورزی و جنگلی

۳) فضولات حیوانی

۴) پسماندهای صنایع غذایی

۵) فاضلاب های شهری

۶) محصولات انرژی زا

تقسیم بندی انواع منابع زیست توده:

انواع زیست توده
انواع زیست توده

1) پسماندهای جامد:

شامل مواد زائد جامدی هستند که از مراکز تجاری، اداری، خانگی و برخی صنایع حاصل میشود. این مواد یک منبع مناسب برای تولید انرژی میباشند. فرآیندهای تبدیل و تولید مواد و انرژی از زباله در دنیا توسعه یافته و پروژه های زیادی در زمینه تولید انرژی (برق-حرارت) از زباله در دنیا مورد بهره برداری قرار گرفته اند.

الف) انواع دور ریزها و پسماندهای جامد:

++مواد زائد شهری: مواد ناشی از فعالیت های صنعتی

++مواد زائد خطرناک: مواد خطر آفرین برای انسان،حیوانات و گیاهان

++دور ریزهای خطرناک: ۱-مواد رادیواکتیو ۲-ترکیبات شیمیایی ۳-مواد زائد بیولوژیکی ۴-مواد زائد قابل اشتعال ۵-مواد منفجره

ب) طبقه بندی دور ریزهای جامد شهری:

۱-دور ریزهای غذایی: بقایای حیوانات، میوه یا سبزی ناشی از حمل و نقل، آماده سازی، پختن یا خوردن غذا، همچنین مواد غذایی فاسد که در هوای گرم به سرعت تجزیه میشوند.

۲-زباله ها(بجز مواد غذایی): مواد زائد جامد قابل احتراق و غیرقابل احتراق به استثنای مواد زائد یا سایر مواد فاسد شدنی. عموما زباله قابل احتراق از موادی مانند کاغذ، مقوا، پلاستیک، پارچه، لاستیک، چرم، چوب، اثاث منزل و تزئینات باغ و گیاه تشکیل میشود. زباله غیر قابل احتراق از قبیل اقلامی مانند شیشه، بلور، قوطی های حلبی و آلومینیومی، فلزات آهنی و غیر آهنی و نخاله های ساختمانی.

۳-خاکستر ها و بقایا: موادی که از سوختن چوب، زغال سنگ، زغال و سایر مواد زائد قابل احتراق باقی میمانند. (بقایای حاصل از نیروگاه ها معمولا در این گروه طبقه بندی نمیشوند). خاکسترها و بقایا به طور عادی شامل مواد ریز پودری شکل و مقادیر اندکی از موادی است که به طور ناقص سوخته اند.

۴-مواد زائد حاصل از تخریب و نخاله های ساختمانی: شامل سنگ ها، بتون، آجر، پلاستر، چوب، لوله کشی، تاسیسات حرارتی و الکتریکی.

۵-مواد زائد مخصوص: مواد زائدی مانند جاروب شده خیابانی، زباله های کنار جاده، بقایای حاصل از ویرانی، جانوران مرده و وسایل نقلیه اسقاط.

۶-مواد حاصل از واحدهای تصفیه: مواد زائد جامد و نیمه جامد حاصل از آب، فاضلاب و تاسیسات صنعتی تصفیه پساب در این گروه طبقه بندی میشوند.

۲)فاضلاب های شهری:

سالانه میلیون ها تن لجن در فرآیند تصفیه فاضلاب در تصفیه خانه های شهری و صنایع مختلف تولید میگردد که دارای پتانسیل مناسبی برای تولید انرژی میباشد. در حالیکه دفع و دفن این لجن ها از معضلات اساسی تصفیه خانه ها بوده و هزینه های گزافی در این زمینه صرف میگردد. با بهره گیری از فناوری های مناسب میتوان ضمن حل معضل این پسماندهای آلی به تولید انرژی پاک اقدام نمود.

۳)زائدات کشاورزی و جنگلی:

 چوب یا همان سوخت های چوبی اصطلاحی است شامل انواع سوخت های حاصل از جنگل کاری، ضایعات حاصل از بهره برداری منابع جنگلی، ضایعات حاصل از صنایع تبدیلی چوب، صنایع چوب و کاغذ و تاسیسات پردازشی مجاور مناطق جنگلی که میتواند به عنوان یک ماده اولیه جهت احداث نیروگاه برای تامین انرژی همان صنایع یا صنایع دیگر مورد استفاده قرار گیرد. زائدات کشاورزی نیز مواد سرشار از انرژی بوده که ارزش غذایی برای انسان ندارند.

سالانه میزان زیادی از زائدات کشاورزی نظیر کاه و کلش غذایی، شاخه و برگ انواع گیاهان و محصولات باغی در مراحل مختلف کشاورزی تولید میگردد که میتواند در فرآیند تولید انرژی مورد استفاده قرار گیرد.

+دسته بندی زائدات کشاورزی:

از دیدگاه انرژی محصولات کشاورزی و جنگلی به دو دسته اصلی تقسیم میگردند:

الف- محصولاتی که با اهداف غذایی، صنعتی، علوفه و دیگر منظورها کشت میشوند:

۱+غلات(گندم،جو،برنج و…)

۲+حبوبات(نخود،عدس،لوبیاو…)

۳+گیاهان صنعتی(چغندر قند،دانه های روغنی و…)

۴+سبزیجات(سیب زمینی،پیاز،گوجه فرنگی و…)

۵+گیاهان جالیزی(خربزه،هندوانه،خیار و…)

۶+گیاهان علوفه ای(یونجه،شبدر و…)

۷+محصولات باغی(انواع درختان میوه، چای و…)

۸+محصولات جنگلی دست کاشت(صنوبر،بید و…)

۹+محصولات جنگلی طبیعی(راش،بلوط،افرا و …)

ب- محصولاتی که منحصرا برای تولید انرژی کشت میشوند:

۱+گیاهان(نی،بوریا،علف فیل،نی غول آسا و…)

۲+چوب درختان سریع الرشد(صنوبر،کاج،بید و…)

۳+گیاهان هیدروکربن(درخت کائوچو)

۴) فضولات حیوانی:

فضولات حاصل از دام و طیور سرشار از مواد آلی بوده و در فرآیند تولید انرژی میتواند به عنوان یک ماده اولیه مناسب در نیروگاه های زیست توده مورد استفاده قرار گیرد.

۵) پسماندهای صنایع غذایی و کشاورزی:

 در فرایندهای تولید و تبدیل در صنایع غذایی و کشاورزی سالانه مقدار زیادی پسماندهای آلی جامد و مایع تولید میگردد که میتواند ماده اولیه مناسبی برای نیروگاه های زیست توده باشد. انرژی حاصل از این پسماندها میتواند در همان صنایع و یا صنایع دیگر مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از این ضایعات در فرایند تولید انرژی و احداث نیروگاه های زیست توده میتواند در راستای توسعه پایدار در صنعت کشاورزی مد نظر قرار گیرد. 

۶) محصولات انرژی زا:

 در حال حاضر با توجه به اقتصادی بودن تولید انرژی و نیز برق از درختان در اروپا و آمریکای شمالی، کشاورزان بخش هایی از زمین های کشاورزی خود را به کشت درختان سریع الرشد و انرژی زا اختصاص میدهند. از انواع مختلف محصولات انرژی زا میتوان به کشت درختان سریع الرشد نظیر اکالیپتوس، کشت محصولات کشاورزی(گیاهان) انرژی زا(مثل سورگوم و نیشکر)،کشت گیاهان روغنی با محتوی انرژی مثل سویا و شلغم روغنی و درخت نخل اشاره کرد. این محصولات میتوانند به عنوان سوخت امن و بی خطر در نیروگاه های زیست توده مورد استفاده قرار گیرند. توجه به این محصولات، میتواند ضمن تامین قسمتی از انرژی مورد نیاز بطور پایدار و آسان، زمینه درآمدزایی برای کشاورزان با استفاده از زمین های خالی و غیر قابل استفاده و نیمه بایر باشد.

انواع سوخت زیستی

bio fule
bio

سوخت های زیستی از طیف گسترده ای از منابع بدست می آید و میتوان آن را تقریبا به چهار دسته یا نسل تقسیم بندی کرد:

+ نسل اول سوخت های زیستی از قندها،نشاسته،روغن و چربی های حیوانی هستند که با استفاده از فرایندها یا فناوری هایی که در حال حاضر شناخته شده، ساخته شده اند. این سوخت ها شامل بیودیزل، بیوالکل، اتانول و بیوگازها مانند متانِ گرفته شده از تجزیه زباله های دفن شده است.

+ نسل دوم سوخت های زیستی از محصولات غیر غذایی یا ضایعات کشاورزی به ویژه زیست توده لیگنو-سلولزی (مواد لیگنوسلولزی مجموعه ای از تمام گیاهان هستند که نوید دهنده منبعی تجدیدپذیر و وافر از کربن می باشند.) مانند بید یا تراشه های چوب ساخته شده است.

+ نسل سوم سوخت های زیستی از جلبک یا دیگر منابع زیست توده ساخته شده است.

+ نسل چهارم سوخت های زیستی از گیاهان مهندسی شده یا زیست توده که ممکن است عملکرد انرژی بیشتر یا موانع کمتر به شکست سلولزی دارند یا قادر به رشد در زمین های غیر کشاورزی یا بدون آب هستند، ساخته شده است.

مزایای سوخت های زیستی

+قیمت: هزینه سوخت های زیستی در مقایسه با بنزین و سایر سوخت های فسیلی کمتر است.

+مواد اولیه: در حالی که نفت منبع محدودی است و از مواد مشخصی به دست می آید، ولی سوخت های زیستی از گستره وسیعی از مواد مانند محصولات زائد، کود ودیگر مواد فرعی به دست می آید و این یک گام موثر در بازیافت مواد است.

+تجدید پذیری: تولید سوخت های فسیلی زمان بر است، اما سوخت های زیستی با تولید محصولات و جمع آوری زباله ها قابل تولید است.

+امنیت: تولید سوخت های زیستی را میتواند به صورت محلی تولید کرد که باعث کاهش وابستگی به کشور های خارجی میشود. با کاهش وابستگی به منابع سوخت خارجی،کشورها میتوانند استفاده داز منابع انرژی خود را حفظ و آن ها را از تاثیرات خارجی امن سازند.

+تحریک اقتصادی: از آنجا که سوخت های زیستی به صورت محلی تولید میشوند، کارخانه های تولیدی سوخت های زیستی میتوانند صدها یا هزاران نفر از کارگران را استخدام کرده و فرصت های شغلی جدید در مناطق روستایی ایجاد کنند.

+کاهش نشر کربن: هنگامی که سوخت های زیستی سوزانده میشوند مقدار کمتری کربن و سموم تولید کرده و جایگزین امن تری برای حفظ کیفیت جوی و آلودگی هوای پایین تری خواهد بود.

معایب سوخت های زیستی

با وجود بسیاری از ویژگی های مثبت سوخت های زیستی،هم‌چنین معایب بسیاری در مورد این انرژی وجود دارد:

+خروجی انرژی: سوخت های زیستی خروجی انرژی پایین تری از سوخت های سنتی دارد و در نتیجه برای تولید همان مقدار انرژی، باید منابع انرژی بیشتری صرف شود.

+تولید انتشار کربن: مطالعات متعددی به تجزیه و تحلیل کربن از سوخت های زیستی انجام شده است و در حالی که آن ها ممکن است برای سوزاندن پاک باشند، دلایل قوی وجود دارد که روند تولید سوخت از جمله ماشین آلات لازم برای کشت محصولات زراعی و گیاهان، دارای انتشار کربن سنگین است.

+هزینه بالا: برای تصحیح و تصفیه سوخت های زیستی به خروجی انرژی کار آمدتر، و برای ساخت کارخانه های تولیدی لازم برای افزایش مقدار سوخت های زیستی،سرمایه گذاری اولیه بالایی مورد نیاز است.

+کمبود مواد غذایی: نگرانی هایی وجود دارد که استفاده بیش از حد از گندم زار برای کشت محصولات سوخت میتواند بر هزینه های مواد غذایی تاثیر داشته باشد و احتمالا میتواند به کمبود مواد غذایی منجر شود.

+مصرف آب: مقدار زیاد آب برای آبیاری مناسب محصولات سوخت های زیستی و همچنین برای تولید سوخت نیاز است که میتواند منابع آب محلی و منطقه ای را تهدید کند.

مثال های در استفاده از بایومس

بایومس

الف) دستور العمل تبدیل ضایعات گیاهی به بنزین:

در سال ۲۰۱۴ در مرکز شیمی سطحی و کاتالیز ku leuven ، محققان موفق یه تبدیل خاک اره به اجزای سازنده بنزین شدند. از طریق یک فرآیند شیمیایی سلولز موجود در خاک اره به زنجیرهای هیدروکربن تبدیل میشود. از این هیدروکربن ها به عنوان ماده افزودنی در بنزین استفاده میشود. بنزین سلولزی حاصل یک سوخت زیستی نسل دوم است.

به منظور انجام این نوع پالایش زیستی، محققان یک رآکتور شیمیایی آزمایشگاهی ساخته اند که میتواند در مقیاس کوچک، بنزین سلولزی تولید کند. اما پرسش این است که چگونه میتوان این محصول را در مقیاس صنعتی تولید کرد‌. محقق این تحقیق “آرون دینیر” بررسی کرده است که در کدام بخش از فرآیند پالایش، بهتر است سلولز به بنزین اضافه شود تا بنزین زیستی حاصل شود.

به عبارت دیگر، دستورالعمل استفاده از بنزین سلولزی تهیه شده است که بخش صنعت میتواند به طور مستقیم از آن استفاده نماید:بدون از دست دادن کیفیت بنزین و استفاده حداکثری از تاسیسات موجود.

ب) ماهی مرده به عنوان منبع بیوگاز:

یک شرکت نروژی از ماهی مرده برای تامین توان پیشران کشتی های خود استفاده میکند. پسماند ها از جمله چربی های حاصل از ماهی های فراوری شده، برای تولید بیوگاز که سوخت پاک غیرفسیلی است استفاده میشود. 

کشتی رانی ششمین منبع انتشار گازهای گلخانه ای در جهان است که بیشتر از کشور آلمان دی اکسید کربن تولید میکند.کشتی ها معمولا یک نوع دیزل ارزان و کثیف به عنوان سوخت استفاده میکنند.

کشتیرانی همچنین حدود ۱۵درصد دی اکسید گوگرد و دی اکسید نیتروژن منتشر میکند که میتواند باعث مرگ زودرس، آسم، بیماری های قلبی و آسیب های ریه شود. این شرکت نروژی قصد دارد تا سال ۲۰۲۱ قوای پیشران شش کشتی را با بیوگاز تامین نماید. این شرکت درحال حاضر در حال راه اندازی یک کشتی کروز با باتری هیبریدی است.

در گزارش رقابت پذیری سفر و گردشگری انجمن جهانی اقتصاد،نروژ رتبه سوم را در پایداری زیست محیطی دارد.

ج) استفاده از انرژی حاصل از فضولات دامی در کالیفرنیا:

در حال حاضر کالیفرنیا پس از خودروهای الکتریکی، تولید برق تجدیدپذیر و ذخیره انرژی، به دنبال راه اندازی بازار برای متان تولید شده از فضولات گاو است.

سالانه بیش از یک میلیارد تن فضولات دامی در ایالات متحده آمریکا تولید میشود که حجم زیادی از گازهای گلخانه ای، متان و اکسید نیتروژن را تولید میکند.

د) تولید بیومتان از کاه و کلش:

 VERBIO AG از سال ۲۰۱۱ تا کنون، مجری دو نیروگاه بزرگ بیومتان هر یک با ظرفیت ۳۰ مگاوات بوده است. این نیروگاه ها حدود ۴۸۰ گیگاوات ساعت بیومتان تولید میکند. مواد زائد خام به عنوان فرآورده های جانبی تولید میشود و بیومتان به عنوان سوخت زیستی برای وسایل نقلیه طراحی شده با گاز طبیعی استفاده میشود. این حجم تولید VERBIO سوخت مورد نیاز بیش از ۱۰۰ مرکز از ۹۰۰ ایستگاه گاز طبیعی در آلمان را تامین میکند و از این رو در بازار این بخش پیشرو است .

با توجه به مطالعات مرکز تحقیقات زیست توده آلمان، در این کشور سالانه بین ۸ تا ۱۳ میلیون تن کاه و کلش به وجود می آید که میتواند برای تولید انرژی زیستی مورد استفاده قرار گیرد. این مقدار انرژی نشان دهنده سوخت مورد نیاز سالانه متوسط بیش از پنج میلیون ماشین است.

نیروگاه جدید با فناوری تخمیر کاه و کلش نیز در داخل کشور توسعه یافته است. این نیروگاه تا سال ۲۰۱۹ برای رسیدن به ظرفیت ۱۶.۵ مگاوات توسعه یافته و سالانه ۱۴۰ هزار گیگاوات ساعت بیومتان برای فروش به عنوان سوخت زیستی از حدود ۴۰۰۰۰ تن کاه و کلش تولید میکند. 

برای اطمینان از حداکثر بهره وری اقتصادی و محیط زیستی، کاه و کلش مورد استفاده به عنوان ماده اولیه نیروگاه از شعاع ۸۰ کیلومتری آن جمع آوری میشود. در عوض ضایعات تخمیر به عنوان کود آلی به کشاورزان ارائه میشود. این زنجیره تامین محلی ایجاد شغل در بخش کشاورزی منطقه و اطمینان از حداکثر بهره وری دی اکسید کربن است.

نتیجه گیری

زیست توده به عنوان سوختی تجدیدپذیر و چهارمین منبع بزرگ انرژی شناخته می­شود که در تولید انرژی برق و حرارت مورد توجه قرار گرفته است.

با اینکه زیست توده بر پایه کربن است و منابع آن شامل ترکیبات آلی با زنجیره بلند هستند، اما نمی­توان سوخت های فسیلی را در این رده دسته بندی کرد به این دلیل که کربن موجود در آن‌ها از چرخه زیستی طبیعت خارج شده است و سوزاندن آن‌ها تعادل دی اکسید کربن موجود در جو را به هم می‌زند.

تجديدپذير نبودن سوخت هاي فسيلي و افزايش قيمت بنزين و نگراني هاي زيست محيطي، تلاش براي يافتن سوخت هاي تجديدپذير جايگزين، در سال هاي اخير مورد توجه قرار گرفته است. محدود بودن ذخاير نفت خام و اين واقعيت كه استفاده از محصولات مشتق شده از بنزين، آلودگي زيست محيطي به همراه دارد و افزايش روزافزون جمعيت، گسترش صنايع كشورها و در نتيجه نياز روزافزون به مصرف انرژي، انگيزه استفاده از سوخت هاي زيستي را برمي انگيزاند. سوخت هاي زيستي منبع انرژي مناسب و قابل قبولي هستند ولي توسعه و تحقيق بيشتري لازم است تا بتوان از آن به عنوان منبع مناسبي براي به كارگيري در سطح گسترده استفاده كرد. هدف اصلي پژوهش حاضر بررسي اهميت سوخت زيستي است و همچنين چگونه از پسماند محصولات کشاورزي بعنوان جايگزين مناسبي براي سوخت فسيلي استفاده کرد که بتوان گامي مهم در راستاي رسيدن به اهداف توسعه پايدار و حفظ محيط زيست برداشته مي شود. اقتصاد زيستي، ممكن است مزيت ملي زيادي را فراهم كند كه شامل 1) افزايش فرصت هاي شغلي در نواحي روستايي باشد كه منجر به كاهش مهاجرت افراد بومي به نواحي ديگر مي شود 2) افزايش سلامت و بهداشت مناسب در ميان اجتماعات روستايي مي‎ شود 3) و فرصت هاي سرمايه گذاري جديد را براي افراد بومي فراهم مي كند.

مراجع و منابع

1) www.tasisat.com

2) www.satba.gov.ir

3) www.satba.gov.ir

4) www.barghnews.com

5) www.energhyhub.ir

6) www.nri.ac.ir

7) www.nieuws.kuleuven.be

8) www.nri.ac.ir

9)www.nieuws.kuleuven.be
10) www.nri.ac.ir

11) www.nri.ac.ir

12) www.europeanbioenergyday.eu

“نظرات خود را با ما در میان بگذارید”

قبلی «
بعدی »
ملیکا طالعی

دانشجوی رشته مهندسی انرژی (دانشگاه علوم و تحقیقات) فعال حوزه انرژی و محیط زیست

2 دیدگاه ها

 1. مطلب بسیار جالبی بود, یک سوال دارم, اینکه در کشور خودمان در این زمینه چه فعالیتهایی صورت گرفته؟

  • ملیکا طالعی

   درود
   اولین کارخانه کود الی در سال ۱۳۳۷ در اصفهان ساخته شد و در سال ۷۷ کارخانه ای در کرمانشاه تاسیس شد که به طور جدی تر این روند را پیش گرفتند و تا الان شاهد پیشرفت خوبی در این زمینه بودیم. محصولات این کارخانه ها به توجه به ورودی‌ای که دارند به صورت کمپوست، خوراک دام و انرژی زیستی مورد استفاده قرار میگیرد.
   به زودی در مقاله ای به این موضوع خواهیم پرداخت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *