پس از عمر مفید پنلهای خورشیدی چه اتفاقی برای آنها رخ میدهد؟!

پس از عمر مفید پنلهای خورشیدی چه اتفاقی برای آنها رخ میدهد؟!

عمر مفید سلول های خورشیدی چقدر است؟

به گزارش REEGROUP:عمر مفید سلول ها و پنل های خورشیدی بین 25 تا 30سال است و این بدین معناست که برخی از این پنل ها به پایان عمر رونق اقتصادی و بازدهی تولیدی خود،نزدیک میشوند.

پنلهای خورشیدی بعد از طوفان
شکسته شدن پنلهای خورشیدی بعد از طوفان سهمگین

در اواخر سال 2015، حدود 222 گیگاوات انرژی خورشیدی در سراسر جهان نصب شده است. براساس گزارش اخیر از آژانس بین المللی انرژی تجدید پذیر، این تعداد تا سال 2050 می تواند به 4500 گیگاوات برسد. اما پنل های خورشیدی که این قدرت را تولید می کنند برای همیشه باقی نمی مانند. در واقع عمر مفید آنها بین 25 تا 30 سال است.

پنل خورشیدی منقضی شده
پتل خورشیدی پوسیده شده

بازیافت پنلهای خورشیدی!

بسیاری از دانشمندان به دنبال راه حلهایی برای بازیافت پنلهای خورشیدی می باشند . اما توانایی این کار به صورت ایمن و بدون خطر برای محیط زیست گزارش نشده است ،شرکتهای ساخت ماژول های PV هنوز راهکاری برای این کار ارائه نداده اند.
به گزارش سازمانهای جهانی : ” خوشبختانه برخی زیرساخت ها در این خصوص  وجود دارد اما بخشی از مشکل این است که پنل های خورشیدی برای بازیافت پیچیدگی هایی دارد .برای مثال این پنلها از مواد خطرناکی مثل فلزهای سنگین و با چسب و مهر و موم  بسیار سخت ساخته شده اند که جدا کردن آن ها مساله چالش برانگیزی است.
Mark Robards ، مدیر پروژه های ویژه ECS Refining یکی از بزرگترین شرکتهای تولیدی در اروپا گفت: “طول عمر این پنل ها، نحوه قرار دادن آنها و چگونگی ساخت آنها به طور ذاتی دشوار است.

طوفان بلای جا نیروگاه‌های خورشیدی
طوفان بلای جان نیروگاه‌های خورشیدی

نحوه بازیافت پنلهای خورشیدی

این پنلهای خورشیدی به وسیله ابزار مکانیکی پاره می شوند و از اسید برای جدا کردن سیلیکون بلورین مواد نیمه هادی که توسط اکثر تولید کنندگان فتوولتائیک به کار می رود، استفاده می شود. سیستم های گرمایشی نیز برای سوزاندن چسب ها که آنها را به آرماتورهای خود متصل می کنند، استفاده می شود و سیستم های هیدروالکتریک اسیدی برای جداسازی فلزات گرانبها استفاده می شود.بنابراین ارزش مبنای کالای اولیه کاهش می یابد.

چرا بازیافت پنلهای خورشیدی به صرفه نیست؟

Mark Robards همچنین اظهار دارد: ارزش بسیار پایینی که بازیافت کننده می تواند استخراج کند، انگیزه را برای بازیافت بسیار کمتر خواهد کرد.
اما با وجود تمام این چالش ها، ECS ظرفیت بازیافت فتوولتائیک را افزایش داده است.

پنلهای خورشیدی در حال اماده سازی برای بازیافت یا ...
بازیافت یا دفن ؟

بازیافت این پنلها یکی از چالشهای پیش روی علاقمندان و طرفداران انرژی های تجدیدپذیر می باشد. اگر راهکارهای جدیدی را می شناسید با مخاطبان ما در میام بگذارید.

قبلی «
بعدی »
سوگل ملاقنبر

کارشناس HSE دانشجوی رشته ی مهندسی انرژی (دانشگاه علوم و تحقیقات تهران) فعال در حوزه عکاسی و مستند سازی
  • linkedIn
  • instagram

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *