پس از عمر مفید پنلهای خورشیدی چه اتفاقی برای آنها رخ میدهد؟!

به گزارش REEGROUP:عمر مفید سلول ها و پنل های خورشیدی بین 25 تا 30سال است و این بدین معناست که برخی از این پنل ها به پایان عمر رونق اقتصادی و بازدهی تولیدی خود،نزدیک میشوند.

پنلهای خورشیدی بعد از طوفان
شکسته شدن پنلهای خورشیدی بعد از طوفان سهمگین

در اواخر سال 2015، حدود 222 گیگاوات انرژی خورشیدی در سراسر جهان نصب شده است. براساس گزارش اخیر از آژانس بین المللی انرژی تجدید پذیر، این تعداد تا سال 2050 می تواند به 4500 گیگاوات برسد. اما پنل های خورشیدی که این قدرت را تولید می کنند برای همیشه باقی نمی مانند. در واقع عمر مفید آنها بین 25 تا 30 سال است.

پنل خورشیدی منقضی شده
پتل خورشیدی پوسیده شده

بسیاری از راه حل ها به دنبال بازیافت است. اما توانایی ،اداره ساخت ماژول های PV هنوز کافی نیست.
او افزود: ” خوشبختانه برخی زیرساخت ها در این خصوص  وجود دارد اما بخشی از مشکل این است که پنل های خورشیدی برای بازیافت پیچیده است. آنها از مواد خطرناک سنگین و با چسب و مهر و موم  بسیار سخت ساخته شده اند که این مساله  جدا کردن آن ها را چالش برانگیز کرده است.
Mark Robards ، مدیر پروژه های ویژه ECS Refining یکی از بزرگترین شرکتهای تولیدی در اروپا گفت: “طول عمر این پنل ها، نحوه قرار دادن آنها و چگونگی ساخت آنها به طور ذاتی دشوار است.

طوفان بلای جا نیروگاه‌های خورشیدی
طوفان بلای جان نیروگاه‌های خورشیدی

پنلها به وسیله ابزار مکانیکی پاره می شوند و از اسید برای جدا کردن سیلیکون بلورین مواد نیمه هادی که توسط اکثر تولید کنندگان فتوولتائیک به کار می برند، استفاده می شود. سیستم های گرمایشی نیز برای سوزاندن چسب ها که آنها را به آرماتورهای خود متصل می کنند، استفاده می شود و سیستم های هیدروالکتریک اسیدی برای جداسازی فلزات گرانبها استفاده می شود.بنابراین ارزش مبنای کالای اولیه کاهش می یابد.

Mark Robards همچنین اظهار دارد: ارزش بسیار پایینی که بازیافت کننده می تواند استخراج کند، انگیزه را برای بازیافت بسیار کمتر خواهد کرد.
اما با وجود تمام این چالش ها، ECS ظرفیت بازیافت فتوولتائیک را افزایش داده است.

پنلهای خورشیدی در حال اماده سازی برای بازیافت یا ...
بازیافت یا دفن ؟
قبلی «
بعدی »
سوگل ملاقنبر

کارشناس HSE دانشجوی رشته ی مهندسی انرژی (دانشگاه علوم و تحقیقات تهران) فعال در حوزه عکاسی و مستند سازی
  • linkedIn
  • instagram

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *